Rola kotłów parowych

Kocioł parowy jest urządzeniem ciśnieniowym służącym do produkowania pary wodnej, czemu pomaga spalanie paliwa. Wytworzone ciśnienie jest wyższe od atmosferycznego. Para służy do procesów grzewczych m.in. w przemyśle włókienniczym, spożywczym, papierniczym, chemicznym, a także w gospodarce komunalnej do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona także pożytkowana przez turbiny parowe jako czynnik roboczy.

Na skład takich kotłów składa się: palenisko, pomp, podgrzewacz wody, młynów, podgrzewacz powietrza, parownik, wentylatorów oraz walczak. Każde z nich bierze udział w procesach wytwarzania pary: spalaniem paliwa, wymianą ciepła pomiędzy produktami spalania przez promieniowania i konwekcję, podgrzewaniem i parowaniem wody w parowaniu kotła oraz przegrzewaniem pary w przegrzewaczach pary.

Projektowanie oraz instalacje kotłowni parowych wymaga specjalistycznych przygotowań, dlatego też najbezpieczniej zaangażować w to firmę oferującą takie usługi. Jak już wyżej wspomniano, są one zbudowane z kilku elementów, często dużych rozmiarów.

Choć takie urządzenie służy do ogrzewania, to mylą się ci, którzy nazywają je piecem. Różnica polega na tym, iż w kotłach to w parze wodnej lub w samej wodzie kumulowane jest ciepło technologiczne, a nie jak w piecach ceramicznych w konstrukcji.